Strona główna

Krzywy Las

W pobliżu elektrowni Dolna Odra znajduje się niebywała ciekawostka, która zadziwi niemal każdego. Otóż kiedy wejdziemy do lasu oczom naszym ukazują się krzywe sosny. Ktoś kto słucha tego, może powiedzieć: cóż to takiego, przecież każde drzewo jest krzywe. I ma rację, ale te są "krzywe inaczej" (patrz foto). W czym więc tkwi tajemnica owych drzew? Czy to jakiś żart, czy może wybryk natury?

Krzywy Las (7kB)

Otóż nic z tych rzeczy. Powodem są jak zwykle ludzie, którzy dla własnych potrzeb potrafią zrobić wiele, nawet wyhodować tak wykrzywione drzewa, jak te w Nowym Czarnowie. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, bowiem wystarczy obciąć czubek małego drzewka, a wtedy boczna gałąź staje się pniem, tworząc wygięcie. Dla kogo były tak preparowane? Oczywiście dla naszych przyjaciół z zachodu, którzy na zamówienie zakładali plantacje tychże drzewek, a następnie wykorzystywali je jako boki do foteli. Sosna zawsze miała zastosowanie w przemyśle. Jej drewno jest bogate w żywicę i bardzo trwałe, przez co doskonale nadaje się na opał jak i na drewno użytkowe. Dostarcza nam także terpentyny, olejku terpentynowego i teru. Ma także znaczenie symboliczne i przez wiele narodowości jest uznawana za święte. Legenda mówi, że polska sosna została stworzona przez Boga, gdy zobaczył suche i wypalone słońcem piaski. U Słowian rosła w świętych gajach na równi z innymi drzewami, ale Chińczycy nadawali jej większe znaczenie, sadząc to drzewo na grobach zmarłych.

Każdy kto chce zobaczyć tą ciekawostkę, powinien udać się do Gryfina (zwiedzić przy okazji to miasto), a następnie skierować się trasą numer 3 na Chojnę. Jakieś 6 km za Gryfinem po lewej stronie zjazd do Nowego Czarnowa.

Kuba Śledziowski

Mapka okolic Krzywego Lasu

W związku z często pojawiającymi się pytaniami o to jak znaleźć "Krzywy Las", zamieszczamy mapkę z okolicami miejsca i jeszcze krótki dodatkowy opis:

"Krzywy Las" znajduje się ok. 5-6 km od centrum Gryfina. Najłatwiej dotrzeć do niego idąc od Gryfina na południe czerwonym szlakiem (spod dworca PKP) lub wzdłuż głównej drogi wyjazdowej z Gryfina na południe. W momencie rozjazdu drogi (drogowskazy na Chojnę i Nowe Czarnowo) należy wybrać drogę w prawo (na Nowe Czarnowo). Idąc nią, po kilku kilometrach docieramy do przystanku PKS "Nowe Czarnowo" (można do niego dojechać też autobusem PKS). Okolice przystanku przedstawia mapka (kliknij żeby powiększyć).

Latem 2003 roku, zmieniony został przebieg czerwonego szlaku w okolicy, tak by przebiegał on bliżej terenu Krzywego Lasu - co znacznie ułatwiłoby jego znalezienie. Idąc od Gryfina, należy cały czas iść szlakiem na południe (polecamy - ładne widoki). Na obszar mapki wchodzimy wówczas od jej zachodniego krańca.

łebmajtek
© AKT „Kroki” Web Design Team             Grafika: Wojciech Kostecki