Strona główna
AKT "Kroki" » Imprezy

Tatry Słowackie 2007

obóz wędrowny, 5-19 VII 2007

Tatry Słowackie

To była wyprawa, na którą ekipa czekała z wielkim zachwytem... Plany były, ale okazało się, że gdy dojechaliśmy na miejsce, nie było mowy o planowaniu :) i dobrze?jedyny plan - to był plan na "dziś" i "jutro". Mimo chaosu ostatecznie to było dobrym rozwiązaniem... Organizatorami rajdu byli członkowie Akademickiego Klubu Turystycznego "KROKI" ze Szczecina.

Skład ekipy - zmieniał się w ciągu ostatnich kilku miesięcy jak obraz w kalejdoskopie... lecz na kilka dni przed godziną ZERO (data wyjazdu: 05.07.2007) sytuacja się wyklarowała i ekipa liczyła trzy (w pewnym stopniu) doświadczone osoby: Asia, Jarek, Kamil. Skład trzyosobowy - niemalże idealny na warunki wysokogórskie.

Tatry Słowackie

Szliśmy przez Słowackie Tatry Wysokie, począwszy od wschodnich krańców i kierując się na zachód. Na "deser" przeszliśmy także przez Słowackie Tatry Zachodnie.

Spaliśmy w "ciut za drogich dla nas" schroniskach, czasem w miarę możliwości pod namiotem, czasem pod gołym niebem (to ostatnie polecam w bezchmurne ciepłe noce, wpatrując się przy okazji w piękne gwieździste niebo). Idąc szlakiem podziwialiśmy piękno, jakiego nie ma tu, na nizinach, czyli malownicze doliny (Dolina Bielych Ples, Dolina Zelenom Plesa, Velka Studena Dolina, Mlynicka Dolina, ...), potężne turnie, niekiedy posiadające deniwelacje rzędu 1000 metrów: Kieżmarski Szczyt (2556m n.p.m.) -< dolina Zelenom Plese (1551m n.p.m.) oraz: Krywań (2494m n.p.m.) z deniwelacją rzędu 1400 m.

Nasze osiągnięcia w zdobywaniu szczytów nie były imponujące ale biorąc pod uwagę ciężkie plecaki, z którymi się nie rozstawaliśmy, to było i tak dobrze:

Tatry Słowackie
 1. Krywań - (2494m n.p.m.)
 2. Mała Wysoka - (2429m n.p.m.)
 3. przełęcz Bystry Przechód - (2314m n.p.m.)
 4. przełęcz Rohatka - (2290m n.p.m.)
 5. Jagnięcy szczyt - (2230m n.p.m.)
 6. przełęcz Polski Grzebień - (2200m n.p.m.)
 7. Banikov - (2178m n.p.m.)
 8. Rakuska Czuba - (2039m n.p.m.)

Ogólny przebieg naszej trasy przedstawiał się następująco:

 • dzień 0: Zakopane (PKP) - Gubałówka (wejście - na rozgrzewkę - pieszo z całym sprzętem, zejście - a raczej zjazd - kolejką) - Zakopane (Olcza)
 • dzień 1: Zakopane (Olcza) - Łysa Polana (przejście graniczne) - Przełęcz pod Kopą (1750m n.p.m.) - Chata pod Zielonym Stawem Kieżmarskim
 • dzień 2: Chata pod Zielonym Stawem Kieżmarskim - Jagniecy Szczyt (2230m n.p.m.) - Chata - Rakuski Przechód (2030m n.p.m.) - Łomnicki Staw - Hrebieniok
 • dzień 3: Hrebieniok - Stary Smokowiec ? Hrebieniok (dzień przeznaczony na regeneracje sił i zaopatrzenie się w żywność na kolejne kilka dni)
 • dzień 4: Hrebieniok - Velka Studena Dolina - Zbójnicka Chata (1960m n.p.m.)
 • dzień 6: Zbójnicka Chata - Rohatka (2290m n.p.m.) - Polski Grzebień (2200m n.p.m.) - Mała Wysoka (2429m n.p.m.) - Tatranska Polana (990m n.p.m.) - Strbske Pleso
 • dzień 7: Strbske Pleso - Dolina Młynicka - Bystry Przechód (2314m n.p.m.) - Furkotna Dolina - Strbske Pleso
 • dzień 8: Jamski Staw - Krywań (2494m n.p.m.) - Podbanske
 • dzień 9: Podbanske - Pred Rackovou
 • dzień 10: Pred Rackovou - Pribylina (zakupy)-Pred Rackovou - Ziarska Chata (1670m n.p.m.)
 • dzień 11: Ziarska Chata - Jalovecke Sedlo - Banikov (2178m n.p.m.) - Zverovka
 • dzień 12: Zverovka - Tatliakova Chata - Rakoń (1879m n.p.m.) - Dolina Chocholowska - Zakopane
Tatry Słowackie

Warto dodać, że trasa rajdu była "zaplanowana" tak, by omijać wszelkie skupiska dużej ilości turystów, chociaż od czasu do czasu byliśmy zmuszeni pojawić się w "tamtejszych ośrodkach turystycznych" takich jak Strbske Pleso, Stary Smokowiec. Były takie miejsca gdzie na szlaku spotykaliśmy w ciągu dnia mnóstwo turystów, czasem szlaki były opustoszałe... chociaż nie ma co ukrywać - czym mniej ludzi na szlaku tym wędrówka jest bezpieczniejsza, przyjemniejsza i można w spokoju usłyszeć poezję śpiewaną przez wiatr, dostrzec piękno jakie góry pozwalają ujrzeć tylko wybrańcom...

Zdjęcia i opis: Kamil "DonCamillo" Zielazek, 2007
Więcej zdjęć z obozu
© AKT „Kroki” Web Design Team             Grafika: Wojciech Kostecki