Strona główna
AKT „Kroki” » Imprezy » 2000

Grzbiet Kirgiski Tien-Szanu

lato 2000
Na przełęczy Ałamedin

Z pasma długości ponad 360 km wybraliśmy rejon odległy o zaledwie 40 minut jazdy autobusem na pd. od Biszkeku. Mimo bliskości 600 tysięcznej stolicy Kirgizji, w ciągu 11 dni w górach spotkaliśmy tylko 3 grupy turystów. Wędrówka wiodła z obozu alpinistów w dolinie Ała-Arczia do ciepłych źródeł w dolinie Ałamedin. Przechodząc przez przełęcze Ałtyn-Tior-Aszu (4100 mnpm, 1B), Ałamedin (4032 mnpm, 1A), Issyk-Ata (3929 mnpm, 1A), Procenko (4200 mnpm, 1B), przekroczyliśmy zarazem dział wodny między zlewiskami jez. Bałchasz (dopływy rz. Czu) i jez. Aralskiego (dopływy Syr-Darii). Po nasyceniu się lodowcami, wynajętymi busikami podążyliśmy śladami Jedwabnego Szlaku, czyniąc pętlę wokół jez. Issyk-Kul i docierając w pobliże chińskiej granicy.

Oddział Akademicki PTTK
Akademicki Klub Turystyczny „Kroki”

zaprasza dnia 20.03.2001 o godzinie 2000 na pokaz przezroczy

Kirgizja
Wielki Szlak Jedwabny

Kamienie młyńskie

Wielki Szlak Jedwabny przez 18 wieków łączył Chiny z basenem Morza Śródziemnego. Począwszy od II w. p.n.e. podążały nim karawany z towarami wschodu i zachodu. Wraz z wielbłądami przemieszczali się kupcy, uczeni, wojownicy, religie i idee. O kontrolę nad poszczególnymi odcinkami drogi walczyli Rzymianie, Arabowie, Chińczycy, Mongołowie... Najważniejszym towarem, który dał nazwę całej handlowej magistrali był jedwab. Nim przebył 7000 km od Wielkiego Muru Chińskiego, jego cena ulegała zwielokrotnieniu, w Imperium Rzymskim równając się ze złotem. Na przebycie całego szlaku poświęcić należało ok. 3 lat. Zdecydowana większość kupców nie przemierzała jednak całej drogi, kursując wahadłowo na jej fragmentach. Karawany liczyły do 10000 zwierząt jucznych. Dziennie wielbłądy mogły pokonać 25-60 km, zaś w górach unieść 300-350 kg towarów.

Niemal wszystkie główne odnogi Jedwabnego Szlaku przechodziły przez terytorium współczesnej Kirgizji. Jego śladami ruszyliśmy po zakończeniu 11 dniowej wędrówki po lodowcach Grzbietu Kirgiskiego Tien-Szanu. Karawanseraj Tasz-Rabat - przystanek na drodze do Kaszgaru - sprawiał wrażenie, jakby dopiero przed chwilą ucichły dzwonki wielbłądów. Ruiny starożytnych miast: Czigu, At-Baszi, Bałasagun, Newaket z pozostałościami świątyń buddyjskich, zoastriańskich, chrześcijańskich czy muzułmańskich ukazały wzajemne przenikanie się kultur, które rozwijały się tu na długo przed zaistnieniem Jedwabnego Szlaku. Najstarsze z naskalnych malowideł nad. jez. Issyk-Kul sięgają II tysiąclecia przed Chrystusem, a kurhany scytyjskie liczą co najmniej 25 stuleci. Na wszystko nałożyła się zaś pasterska kultura dzisiejszych Kirgizów.

Pokaz przezroczy odbył się 20 marca 2001 roku w siedzibie Klubu Dom Studencki 1 Politechniki Szczecińskiej, ul. Bohaterów Warszawy 55 (tzw. Slumsy).

A dla tych, którzy nie będą mogli przyjść - na pocieszenie kilka zdjęć w Galerii Zdjęć

© AKT „Kroki” Web Design Team             Grafika: Wojciech Kostecki